Organ w zakresie tzw. ulgi IP BOX jednak powinien wydać interpretację indywidualną

Dodany przez Waldemar, 1 rok temu

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z 15 grudnia 2022 r. (sygn. akt I SA/Go 397/22). Przedmiotowe orzeczenie wpisuje się w stały trend, w ramach którego Dyrektor KIS odmawia wydania merytorycznego rozstrzygnięcia, twierdząc, że podatnik nie uzupełnił rzekomych braków formalnych wniosku. Można przy tym mówić o ugruntowanej już praktyce wysyłania do podatników wezwania zawierającego po kilkanaście i więcej pytań. W sytuacji, gdy choćby na jedno z pytań nie zostanie udzielona odpowiedź – organ odmawia wydania interpretacji, która z założenia ma gwarantować ochronę podmiotowi o nią wnioskującemu. Co istotne, organ bardzo często żąda odpowiedzi na pytania (w ramach uzupełnienia stanu faktycznego / opisu zdarzenia przyszłego), które de facto winny stanowić efekt wykładni dokonanej właśnie przez organ (a nie podatnika). Tymczasem Dyrektor KIS nie może żądać od podatnika dokonywania oceny prawnej sprawy przedstawionej we wniosku.

W ocenie Sądu, na gruncie analizowanej sprawy wezwanie było obarczone błędem. Wskazać bowiem należy, że pod pojęciem prawa podatkowego należy rozumieć wszelkie normy prawne, które regulują elementy podatku, zatem także normy prawne nie znajdujące się w ustawach podatkowych. A zatem przy wydawaniu interpretacji indywidualnych powinny zostać poddane ocenie wszystkie przepisy, niezależnie od tego, do jakiej gałęzi prawa formalnie przynależą, jeżeli kształtują normatywnie opodatkowanie, w szczególności zaś jego zakres podmiotowy i przedmiotowy oraz wysokość podatku, a zawężenie pola interpretacji tylko do ustaw podatkowych skutkuje brakiem systemowego stosowania prawa podatkowego.

Na skutek wniesionej skargi WSA w Gorzowie Wielkopolskim zobowiązał organ do merytorycznego rozpoznania sprawy i udzielenia tym samym odpowiedzi na przedstawioną wątpliwość w zakresie ulgi IP BOX. Jak wskazano w uzasadnieniu wyroku „w toku ponownego rozpoznania sprawy, organ wyda interpretację indywidualną w zakresie objętym zapytaniem wnioskodawcy, uwzględniając ocenę prawną Sądu”.

Przedmiotowe orzeczenie nie jest prawomocne, co oznacza organ będzie wnosił skargę kasacyjną od tego wyroku. Jak tylko nasza Kancelarii otrzyma orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego będziemy Państwa informować o rozstrzygnięciu, tym bardziej, że w kolejce na wyrok czekają inne sprawy, w których wspólnicy Kancelarii reprezentują programistów w zakresie ulgi IP BOX.