W interpretacji indywidualnej z 21 grudnia 2022 r. (znak: 0112-KDIL2-2.4011.762.2022.3.WS) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że przedsiębiorca miał prawo do zaliczenia 20% poniesionych wydatków z tytułu użytkowania samochodu osobowego niebędącego środkiem trwałym w prowadzonej działalności gospodarczej do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, pomimo tego, że był to kolejny samochód należący do podatnika.
Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który ze względu na specyfikę wykonywanej działalności gospodarczej jest zmuszony do regularnego przemieszczania się. Niezbędnym narzędziem, które w ogóle umożliwia prowadzenie tej działalności, jest samochód. Podatnik podkreślił, że posiada już w firmie jeden samochód osobowy, który wykorzystuje w działalności; stanowi on samochód osobowy, o którym mowa w art. 5a pkt 19a uPIT. W związku z użytkowaniem oraz eksploatacją drugiego samochodu będzie ponosił koszty takie jak wydatki na paliwo, ubezpieczenie, części eksploatacyjne, usługi serwisowania oraz stacja kontroli pojazdów. Drugi samochód jest wykorzystywany oraz będzie wykorzystywany przez również do celów prywatnych.
Dyrektor KIS stwierdził, że skoro drugi samochód osobowy, który stanowi własność przedsiębiorcy, nie jest składnikiem majątku w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz będzie wykorzystywany również do celów związanych z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą - to wydatki eksploatacyjne na ww. samochód osobowy będą podlegały zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w wysokości 20%, zgodnie z treścią art. 23 ust. 1 pkt 46 ww. ustawy.